Fennállásának nyolcszázadik évfordulóját ünnepli Balatonboglár. Bár ugye a gonosz történelem ehhez is fűzött némi lábjegyzetet.
A falut először egy 1211-es összeírás említi, akkor a környék legnagyobb települése a 400 fős Gamás volt, Boglár pedig a tihanyi apátság részbirtokaként, tehát nem önálló faluként volt említve. Az először 1221-ben említett Szent György templom romjait 1938-ban mintegy véletlenül találták meg. A templom vélhetően már a 11. században is állt.
A 16. század közepén-végén nagy hadmozgások voltak itt – a falu neve jó időre eltűnik az összeírásokból. Hogy teljesen elnéptelenedett-e vagy sem, azt még nem derítették ki a régészek. A 17. század közepén mindenesetre újra közepes méretű falu állt itt Boglár néven. Ekkor egy török erődítmény is épült itt, amelynek nyomai már nincsenek meg.
Nagy izgalmak a török óta nem voltak – talán a leleményes kommunisták ötletét érdemes említeni: 1979-ben Boglárlelle néven egyesült Balatonlellével, és csak a rendszerváltozás után, egy népszavazást követően vált ismét függetlenné.
Hajrá bogláriak, kezdődik a következő 800-as hossz!