A seregnél a szlengben talán még mindig malacnak hívják az aknagránátot, harckocsi, vagy ágyúlövedéket. És talán elmondhatjuk malaca volt mindannyiunknak, hogy nem robbantunk fel a Balatonnál a vízben taposva, vagy a somogyi erdőket-mezőket, szikeseket járva. Nem is tudom: mikor történt a háború utáni (minden jel szerint nem elég alapos) aknamentesítés óta ilyen baleset?
Mindezt csak azért kérdezem, mert nagyon elkezdtünk félni ezektől a második nagy háborúban itt elszórt cuccoktól. Igaz, a sajtón kívül még nem hallottam senkit, hogy, hú de veszélyes lett ez a Balaton, de mint tudjuk, az ördög nem alszik. Most is nem messze a Balatontól Mesztegnyőnél az erdőben gombásztak össze 3 bombát.
Ezt azért említem meg, mert ez az utolsó észlelés, és egyben rámutat a ránk maradt, mindenfelé elszórt robbanóeszközök szárazföldi és vízi előfordulásának valós veszélyeire. Ugyanakkor, mint erről egy másik alkalommal beszámoltam, a harcokból talán még Tigrisek is kerülhettek a víz, illetve a föld alá, de azokat is, mint tűt a szénakazalban keresik egyesek, pedig egy Tigris nem valami parány jószág.
A Balaton-parti települések közül (jó reklámot biztosítva a helyi strandnak) Balatonlelle szánta rá magát az alacsony vízállás kínálta bombamentesítésre, amit a honvédség az ellátásukon túl, ingyen vállalt. A tűzszerészek alaposan átpásztázták a területet, de nem találtak semmit. (Miközben az idényben 5 alkalommal volt bombariadó Lellén.) A polgármester szerint nem ártana, a félelmek eloszlatása végett, átvizsgálni az egész déli Balaton-partot. Szerinte az önkormányzatok önerőt biztosítanának ehhez, ha lennének e témakörben kiírt pályázatok. Ezek szerint, a honvédség megtette a magáét, oda irányította a figyelmet, ahová kell, kigyakorlatozta magát, köszönhetjük nekik, de pénz beszél, kutya ugat, jöhetnek a magánzók, vagy ismét ők, ha van rá keret.
Mert vannak erre (a felkutatásra) szakosodott vállalkozók és vállalkozások is. Egyik képviselőjük legutóbb 2002-ben próbált ráijeszteni, az egymást váltó kormányzatokra, mindhiába. Bombamentesítésre akkor sem futotta a Balatonnál, pedig akkor is pörgött a téma (A Magyar Narancs viccesnek tűnő cikke magáért beszél!).
Tény ugyanakkor, hogy a Balatonra ráférne egy alapos és átfogó fémkeresés: nemcsak a lőszerek, hanem a nagy mennyiségű vashulladék is veszélyes a fürdőzőkre. Tartok tőle, alacsony (ez esetben kimondottan kedvező) vízállás ide, vagy oda, erre (ahogy 2003-ban) most sem lesz forrás.
Nyugtassuk meg magunkat azzal, hogy a Balatonra tartva többen szenvednek közúti balesetet, év közben többen fulladnak a magyar tengerbe, mint ahányan a balatoni bombáktól igazán tartanak.