Aki Balatonfüreden jár és ellátogat a Vaszary Villába, megcsodálhatja Márffy Ödön két világháború közötti festészetét.
A Nyolcak csoport alapítója, franciás iskolázottságú, magyar vadak közé tartozó művész a harmincas évekre ért festői pályája csúcsára. Rendszeresen állított ki itthon és külföldön, ráadásul a modern magyar festőket tömörítő KUT (Képzőművészek Új Társasága) elnökeként jelentős befolyással bírt a hazai kortárs képzőművészetre.
Márffy felesége Boncza Berta, a korábban Ady Endre, majd Babits Mihály múzsájaként ismert Csinszka volt. Ady özvegyét a költő halála után másfél évvel, 1920-ban vette feleségül, kapcsolatuk pedig a révbe érést, a békés gyarapodás időszakát hozta. Márffy művészete sokat szelídült, közérthetőbbé vált. A vibráló színek helyett a polgárság által kedvelt, dekoratív látvány uralkodott el képein. Ahogy Ady kései költészetének kedvelt motívuma volt Csinszka pillantása - Őrizem a szemed, ugyebár -, úgy ejtette rabul Márffyt is a nagy, kék szempár, amely szinte minden portrén megcsodálható. Egyébként összesen több mint félszáz olajképet és pasztellt, valamint sok tucat akvarellt, grafikát és litográfiát készített feleségéről. A művek túlnyomó része arckép, de akad közöttük akt, és az ekkoriban kedvelt kerti és társasági jeleneteken is gyakran feltűnik a nő bubifrizurás, törékeny alakja.
A Vaszary Villában látható kiállítás Márffy első világháborút követő negyedszázados terméséből nyújt válogatást. A házaspár szívesen töltötte a nyarait víz mellett. Márffy Ödön szívesen alkotott a magyar tenger partján: a tóparti tájak, a csillogó víztükör mögötti magasodó hegyek egyikén másikán felismerhető a balatoni környezet, de számos tájképén inkább fantázia-világot láthatunk.
Cím: 8230 Balatonfüred, Honvéd utca 2-4.
Telefon: 23-200-2454
Web: www.furedkult.hu
A kiállítás július 17-ig tart nyitva.